Instagram Mağazaları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Instagram Mağazaları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Sosyal ticaretin son yıllarda önemli ölçüde arttığı bir sır değil. Aslında, 18 ila 36 yaşındakilerin yüzde 51’i ve 13 ila 17 yaşındakilerin yüzde 44’ü aktif olarak sosyal medyada gördükleri bir şeyi bulmaya ve satın almaya çalıştı. COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana, çevrimiçi alışverişe geçiş normalde beş yıllık bir dönemde olacağı oranda hızlandı ve bu da şu soruyu akla getiriyor: İşletmeniz bu fırsattan yararlanmalı mı?

İşiniz için doğru platformları bulmak söz konusu olduğunda, nerede ve nasıl olduğunu bilmek önemlidir.

Facebook, Instagram, Pinterest, TikTok ve Snapchat’in hepsinin kendi sosyal ticaret seçenekleri yinelemesi varken, özellikle Instagram, “alışveriş yapılabilir” gönderilerin tanıtımıyla geçtiğimiz yıl sosyal ticaretteki varlığını artırdı.

Etkileyici pazarlama ve algoritmanın sinir bozucu hedefleme yetenekleri arasında, Instagram’da alışveriş, erişilebilirden zahmetsize, yarı kaçınılmaz hale geldi.

Instagram’da mağaza açma ve kusursuz bir müşteri deneyimi oluşturma hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Kaynak: Instagram

Tüketicilerin yüzde 70’i satın almak için ürünleri Instagram ve Facebook’ta arıyor. Bunu akılda tutarak, e-ticaret işletmelerinin tüketiciler ilk reklamı gördükten sonra satın alma sürecini mümkün olduğunca kolaylaştırmaya çalışması gerektiğini söyleyebiliriz. Ne kadar basitse o kadar iyi.

Geçmişte, kullanıcıları bir ürüne yönlendirmenin tek yolu , biyografinizdeki bağlantılar veya Hikayenizdeki yukarı kaydırma bağlantısıydı. Artık Instagram’ın “alışveriş yapılabilir” gönderileri süreci basitleştiriyor. Kullanıcılar bir ürünün reklamını görebilir, satın almaya karar verebilir ve uygulamadan hiç çıkmadan satın alma işlemini gerçekleştirebilir.

Bir alışveriş yapılabilir gönderi Instagram üzerinde bir akış paylaşımı veya hikaye olabilir. Bu gönderileri alışveriş çantası simgesini arayarak tanımlayabilirsiniz.

Kaynak: Instagram

Simgeye tıklamak ürün ayrıntılarını genişletir ve tüketicileri resimler, fiyat, açıklama ve web sitesi bağlantısı gibi ek bilgiler içeren bir sayfaya yönlendirir. Instagram kullanıcıları, bu alışveriş yapılabilir gönderileri işletmenin profilinde veya ‘Ara ve Keşfet’ sayfasında keşfedebilir.

Herkes Instagram Mağazası Açabilir mi?

Instagram Alışverişi’ne uygun olmak için bir işletme olarak ihtiyaç duyduğunuz gereksinimlerin bir listesi vardır.

  1. Facebook’un politikalarına uyun. Buna Tüccar Sözleşmesi ve Ticaret Politikaları dahildir.
  2. Instagram hesabınız bir işletme hesabı olmalıdır.
  3. Ürünleri etiketlemek için Instagram hesabınızın desteklenen bir pazarda olması gerekir. Uygun pazarların tam listesine buradan bakın.
  4. İşletmeniz fiziksel mallar satmalıdır.
  5. Hesabınız bir Facebook hesabına bağlı olmalıdır.

Instagram Alışverişini Nasıl Ayarlayabilirim?

Instagram Mağazanızı kurmak için önce bir kataloğa bağlanın. Kendiniz oluşturmak için bir katalog yöneticisi kullanabilir veya daha rehberli bir yaklaşım için Facebook’un Shopify gibi e-ticaret platformu ortaklarından birini kullanabilirsiniz.

Kataloğunuz Instagram hesabınıza bağlandıktan sonra, profil ayarlarınıza gidin ve hesabınızı incelemeye göndermek için “Instagram Alışverişi”ne dokunun. Süreç genellikle birkaç gün sürer. Durumunuzu kontrol etmek için istediğiniz zaman ayarlarınızda “Alışveriş” bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Mağazanız onaylandıktan sonra ayarlarınızdan “Alışveriş”i açmayı unutmayınız. Ardından, yayınlamaya başlayabilirsiniz! Artık Hikayelere ve yayın gönderilerine ürün etiketleri ve çıkartmalar ekleyebileceksiniz.

Instagram’a göre , “ Görsel veya video gönderisi başına en fazla beş ürünü ve çok görselli gönderilerde 20’ye kadar ürünü öne çıkarabilirsiniz. Ayrıca geri dönüp işletme profilinizdeki eski gönderilere alışveriş etiketleri ekleyebilirsiniz.” Hikaye başına bir ürün çıkartması kullanabilirsiniz.

Instagram Shop
Instagram Alışverişinde Başka Ne Yapabilirim?

Online alışverişin başlamasıyla, müşteri-satış elemanı bağlantısı genellikle kaçırılır. Instagram Direkt Mesajlarını kullanmak bu bağlantının korunmasına yardımcı olabilir. Facebook ayrıca, kullanıcıların gelecekte doğrudan Messenger, WhatsApp veya Instagram Direct Message içinden satın alma yapabileceklerini iddia ediyor.

2019 yılının Mart ayında Instagram, kullanıcıların bir Instagram gönderisinden uygulamadan hiç çıkmadan ürün satın almalarına olanak tanıyan bir özellik olan “ Ödeme ” özelliğini de kullanıma sundu. Şu anda Facebook ve Instagram’da Checkout, şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde desteklenmektedir.

Öne Çıkanlar ayrıca Instagram Alışveriş ile birlikte kullanmak için harika bir Instagram özelliğidir. Sattığınız ürünlerle Öne Çıkanlar oluşturmak, dijital kataloğunuzu Instagram’da sergilemenin uygun bir yoludur. Öne Çıkanları ürün türlerine, yeni gelenlere, indirimlere ve daha fazlasına göre ayırabilirsiniz. Öne Çıkanlar, Instagram profilinizin en üstünde kalır, bu nedenle yeni takipçilerin sayfanıza geldiklerinde gördükleri ilk şeylerden biri olacaktır.

Kaynak: Instagram

İçerik oluşturucu hesapları bir Instagram mağazası kuramazken, işletmeler içerik oluşturucuların ürünlerini gönderilerde etiketlemelerine izin verebilir. Bu, özellikle ürünlerinizin reklamını yapan bir influencer ile ücretli bir ortaklık içindeyseniz faydalıdır. Bunu yapma seçeneği, ‘Onaylanmış Hesaplar’ altındaki ayarlarınızda bulunur.

Instagram Shopping, kolay, erişilebilir ve mevcut bir tüketici pazarının parçası olan tamamen yeni bir çevrimiçi alışveriş yöntemi yarattı. Pandemi, çevrimiçi alışverişin büyümesini hızlandırdı ve bu büyüme yakın zamanda azalmıyor. Halihazırda Instagram’da devasa bir pazar olduğu için, e-ticaret işletmelerinin tüketici tabanlarını genişletmeleri stratejik bir hamledir.

161 Görüntülenme

Yorum Yap